O ogólnym wyglądzie wnętrz decyduje kilka elementów. Poza atrakcyjnym wykończeniem każdego elementu, liczy się synergia pomiędzy poszczególnymi artykułami. Jedynie odpowiednie zestawienie pasujących do siebie mebli, dodatków, kolorów ścian, rodzaju podłogi pozwoli na osiągnięcie zachwycającego efektu. Dlatego też, z jednakową dbałością należy podchodzić zarówno do krzeseł, jak i dywanów czy żyrandoli.

Dobierając krzesła do salonu, powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami. Po pierwsze, warto zdecydować się na zakup mebli stylistycznie pasujących do reszty aranżacji. W tym celu warto szukać elementów wykończenia charakterystycznych dla danego stylu. Przykładowo, dla skandynawskiego będzie to surowość i naturalność, zaś dla pałacowego bogate zdobienia. Krzesła najłatwiej dopasować do reszty wystroju poprzez właściwy dobór obicia. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym materiałom wykorzystywanym do tego celu.

Skóra naturalna

Ponadczasowym materiałem, który sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach jest skóra naturalna. Krzesła obite tą tkaniną zachwycą – poza atrakcyjnym wyglądem – również wysoką trwałością i łatwością w czyszczeniu. Wystarczy je odpowiednio pielęgnować, by służyły przez długie lata. To doskonały wybór do pomieszczeń, takich jak salon, które powinny być prestiżowe i reprezentatywne. Niestety, skóra naturalna nie należy do najtańszych.

Żakard

Jeśli chodzi o mocno rozbudowane, wymyślne, najczęściej roślinne wzory, to niemal bezkonkurencyjnym wyborem będzie żakard. Ta wielowarstwowa, dekoracyjna tkanina najczęściej gości na poduszkach używanych jako oparcia na kanapie czy sofie, ale również krzesłach. Co wyróżnia materiał żakardowy, to między innymi widoczność wzorów po obu stronach tkaniny, lewej i prawej.

Welur

Welur jest niezwykle efektowną, a przy tym gustowną tkaniną, nadającą wnętrzom luksusowego sznytu. Goszcząc na obiciach krzeseł, czyni z nich wyjątkowe elementy ozdobne, które nie zachwycą funkcjonalnością. Welur owszem, należy do wyjątkowo urodziwych tkanin, jednak jest podatny na szybkie zużycie.

Ekoskóra

Uważana za podróbkę skóry naturalnej, w rzeczywistości jest zupełnie odmiennym materiałem. Dzięki niższej cenie, jest chętniej wybierana, często nie odbiegając wyglądem od wzoru. Ponadto, pod kilkoma względami jest lepsza od naturalnego odpowiednika – między innymi łatwiej ją czyścić i pielęgnować.

Inne tkaniny

Każdy producent wykorzystuje inne materiały do wykończenia swoich mebli. W naszym przypadku będą to między innymi Tunis, Monaco i Casablanca, które w dotyku przypominają miękki plusz z innowacyjnym systemem czyszczenia, wytrzymałe Brazil i Diablo czy Leo New, wyróżniający się połyskiem.