Kanapy, fotele, krzesła oraz inne, regularnie wykorzystywane meble domowe, są wyjątkowo podatne na poplamienie. Jest to duży problem, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń jadalnych czy salonów, w których przyjmujemy naszych gości. Bez wątpienia dotyczy on również pokojów dziecięcych.

Czyszczenie mebli tapicerowanych może sprawiać niemały kłopot. Proste, drewniane krzesła można po prostu przetrzeć mokrą szmatką, ale tapicerka wymaga bardziej metodycznego podejścia. A ponieważ do obicia mebli wykorzystuje się całą gamę materiałów, sposoby ich czyszczenia również będą się od siebie różnić.

Poniżej prezentujemy garść porad dotyczących tego, jak szybko wyprać tapicerkę, w zależności od materiału, z jakiego została wykonana.

Odtłuszczanie skóry

Czyszczenie skórzanej tapicerki polega przede wszystkim na usunięciu zgromadzonego na niej tłuszczu. Pamiętajmy jednak, by nie używać w tym celu mydła, a rozcieńczonego w letniej wodzie płynu do mycia naczyń lub preparatu do pielęgnacji skór.

Wykonując okrężne ruchy, czyścimy tapicerkę partiami, poczynając od siedziska. Po zakończeniu zabiegu, całość przecieramy miękkim materiałem (można w tym celu wykorzystać np. stary ręcznik).

Ostrożnie z aksamitem

Aksamit jest wyjątkowo delikatnym materiałem, dlatego wykonana z takiego materiału tapicerka wymaga szczególnej troski. Do jej czyszczenia najlepiej nadaje się słaby roztwór amoniaku (2 łyżki na 1 litr zimnej wody), który należy delikatnie wetrzeć w materiał i pozostawić na 45-60 minut. Po upływie tego czasu trzeba ostrożnie wyczesać włosie miękką szczoteczką (zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa) i wysuszyć całość suszarką.

Problematyczna bawełna

Mimo iż jest to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do tapicerowania mebli, potrafi przysporzyć sporych problemów. Przed rozpoczęciem czyszczenia, bawełnianą tapicerkę należy dokładnie odkurzyć, a następnie nanieść na nią środek czyszczący. Najlepiej użyć w tym celu specjalnej pianki, jednak po uprzednim przetestowaniu jej na mało widocznym fragmencie mebla. Po upływie około 1 godziny, usuwamy środek czyszczący białą ściereczką.

Podczas czyszczenia bawełnianej tapicerki należy zwracać baczną uwagę na to, by nie namoczyć wypełnienia mebla.

Producenci foteli i sof tapicerowanych zazwyczaj podają informację o sposobach ich bezpiecznego czyszczenia, dlatego, jeśli jesteśmy posiadaczami nowych mebli, poszukajmy takiej informacji. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji nasze tapicerowane fotele przez długi czas będą cieszyć oko atrakcyjnym wyglądem.