Salon to centrum naszego domu. Przyjmujemy w nim gości, organizujemy przyjęcia, spędzamy wolny czas oglądając mecz w telewizji lub czytając naszą ulubioną książkę. Jest swego rodzaju wizytówką każdego domu, i jako taki, powinien sprawiać jak najlepsze wrażenie. Pomóc w tym może oczywiście odpowiednia aranżacja – podłogi, ściany, obrazy, lampy oraz oczywiście meble użytkowe (stół, sofy, kanapy, krzesła i fotele).

Fotel w salonie

Jeśli salon to centrum domu, fotel stanowi centrum salonu. Ten najbardziej „domowy” spośród wszystkich mebli jest niezastąpionym elementem każdego mieszkania. Często występuje w parze z sofą, co wygląda dobrze nawet w sytuacji, gdy meble pochodzą z dwóch różnych kompletów.

Wygodny fotel idealnie nadaje się do tego by uciąć sobie w nim drzemkę lub zasiąść z kawą i dobrą książką. Jak jednak wybrać eleganckie fotele odpowiednie do naszego salonu? Na co zwracać uwagę?

Styl i materiał

Fotel to duży mebel, dlatego zwraca na siebie uwagę już w momencie, w którym wchodzimy do salonu. Z tego powodu warto zadbać by jego kolor oraz styl zostały dopasowane do reszty pomieszczenia. Źle dobrany fotel jest w stanie przytłoczyć cały salon.

Siedzisko to, obok oparcia, najważniejsza część każdego fotela. Powinno być wystarczająco elastyczne i miękkie co zapobiegnie zapadaniu się. W tym celu używa się sprężyn falistych oraz pianki poliuretanowej jako wypełnienia. Odważniejsi projektanci mogą poeksperymentować z wypełnieniem siedziska styropianowym granulatem, który dopasowuje się do sylwetki i pozycji osoby siedzącej.

Najpopularniejszymi materiałami obiciowymi pozostają skóra, żakard, bawełna oraz szenil, choć swoją pozycję zaczynają umacniać również tkaniny syntetyczne. Wybierając obicie musimy wziąć pod uwagę szereg czynników (nasłonecznienie, ryzyko zabrudzenia lub zamoczenia, obecność zwierząt w domu, itp.) co ułatwi nam późniejsze utrzymanie go w dobrym stanie.

Inwestycja w komfort

Mimo iż wygląd fotela jest kwestią bardzo istotną, projektanci i producenci równie dużą wagą przywiązują do jego funkcjonalności. Eleganckie fotele do salonu to dziś obowiązkowy element wystroju, który zapewnia chwilę wytchnienia po całym dniu ciężkiej pracy. Dobrze dobrany do wnętrza, odświeży je i nada mu nowego charakteru. Materiał obiciowy z kolei podkreśli nasz gust oraz wyeksponuje pozostałe meble.