Wybór właściwego koloru podłogi jest ważniejszy niż wybór koloru ścian. Te ostatnie można regularnie przemalowywać, z kolei podłogi towarzyszą nam przez długie lata. Jasne, ciemne, kolorowe, matowe – wyborów jest tyle ilu właścicieli. Jeśli dodamy do tego wykładziny, linolea i płytki o różnych fakturach i wzorach, zdamy sobie sprawę, że możliwości są niemal nieograniczone. Warto jednak wybrać dobrze.

Moda na ciemne podłogi

Ciemna podłoga to elegancja, styl i ciekawy charakter. Idealna do salonów i gabinetów, nadaje wnętrzom powagi i czyni je przytulnymi. Pochłania jednak dużo światła i optycznie pomniejsza każde pomieszczenie, dlatego najlepiej sprawdza się w przypadku większych powierzchni. Zbyt ciemny kolor przytłacza pomieszczenie, dlatego wybór tego typu podłogi powinien być dobrze przemyślany.

Ciekawą cechą ciemnych podłóg jest fakt, iż pomieszczenia, w których się znajdują sprawiają wrażenie znacznie bardziej zacienionych niż w rzeczywistości. Efekt ten jest jednak często pożądany.

Dobór odpowiednich kolorów

Wciąż nie odpowiedzieliśmy sobie jaki kolor mebli pasuje do ciemnej podłogi. Jeśli posiadamy już podłogę o ciemnym odcieniu, warto zastanowić się nad jak najlepszą aranżacją reszty pomieszczenia. Mimo iż jest to powierzchnia wyjątkowo tolerancyjna, nie zaleca się zestawianie jej jedynie z bielą, gdyż kontrast taki zbyt mocno razi. Poza tym jednak, wybór kolorów i stylów jest praktycznie dowolny.

Do ciemnej podłogi z powodzeniem dopasujemy każdy rodzaj sprzętów – proste tanie krzesła, masywne sofy, szklane stoliki i solidne dębowe biurka.

Duże i ciężkie meble, świetnie pasują do ciemnej powierzchni. Jeśli dodatkowo są obite materiałem (np. plusz, wełna), wprowadzają atmosferę bezpieczeństwa i komfortu. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku sypialni, nie przesadźmy jednak z ciemnymi odcieniami. Mroczne barwy są piękne, ale w zbyt dużym natężeniu tworzą ponury efekt i pozbawiają aranżację wyrazu.

Jeśli cenimy sobie wystrój kolonialny, zestawmy ciemną podłogę z beżowymi ścianami oraz meblami z mahoniu lub rattanu. Tworzy to ciekawy, nie męczący oczu efekt.

Osoby odważne, ceniące sobie indywidualność mogą spróbować połączyć kolorowe meble i ściany z ciemną podłogą. Na jej tle każda barwa nabiera nowej intensywności, a każdy kształt jest znacznie bardziej wyrazisty.

Rada na koniec

Do ciemnej podłogi pasują meble niemal w każdym stylu i praktycznie wszystkie kolory. Nie zestawiajmy jej jednak z bielą oraz unikajmy ciemnych kolorów ścian – połączenie takie sprawi, że każdy pokój stanie się przygnębiającą i mroczną kryptą.