Meble nadają styl i charakter naszemu mieszkaniu. Stanowią jeden z najważniejszych elementów – nie tylko ze względu na ich walory użytkowe, ale również estetyczne. Jeśli jednak chcemy, by cieszyły oko dłużej, powinniśmy poświęcać im uwagę, a zatem czyścić i regularnie konserwować. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku mebli tapicerowanych, które, dzięki tego typu zabiegom, zachowują swoją barwę oraz fakturę na długie lata. Jak zatem czyścić sofy i krzesła tapicerowane?

Na jakie problemy narażone są meble tapicerowane?

Sofy oraz krzesła tapicerowane, ze względu na swoje umiejscowienie, narażone są na kontakt z różnymi substancjami pozostawiającymi plamy – długopisami, napojami czy brudem przenoszonym na łapach zwierząt domowych. Poza tym, używamy ich intensywnie i regularnie, co sprawia, że ryzyko zabrudzenia jest bardzo wysokie – zwłaszcza w przypadku mebli tapicerowanych.

Jak czyścić poplamioną tapicerkę?

Niektóre materiały tapicerskie są bardziej chłonne niż inne, dlatego ich doczyszczenie może stanowić nie lada wyzwanie. Skóra jest trwała i łatwa w konserwacji, jednak na pewno powinniśmy unikać czyszczenia jej mydłem! Zasadowy odczyn ma bardzo szkodliwy wpływ na elementy skórzane, dlatego lepiej skorzystać z innych środków, np. płynu do naczyń.

A jak czyścić krzesła z tapicerką aksamitną lub welurową? Welur oraz aksamit powinniśmy czyścić roztworem amoniaku, ale uważajmy, by nie wcierać go pod włos. Podobną ostrożność zachowajmy podczas wyczesywania tkaniny.

Niektóre plamy mogą być szczególnie trudne w usunięciu. Krzesła tapicerowane zabrudzone czerwonym winem czy atramentem, czyśćmy roztworem kwasku cytrynowego. Na zabrudzenia wykonane długopisem skutecznie zadziała natomiast gliceryna.

Jakimi środkami czyścić meble tapicerowane?

Współczesny rynek środków czyszczących i konserwujących jest bardzo bogaty. Poza domowymi sposobami, z których kilka wymieniliśmy powyżej, istnieje wiele specjalistycznych preparatów, dostosowanych do konkretnych rodzajów tkanin.

Zazwyczaj, podczas czyszczenia wystarczy podążać za instrukcjami zamieszczonymi przez producenta – nanieść, pozostawić na pewien czas, a następnie usunąć za pomocą szczoteczki, ścierki lub odkurzacza.

Dobrym pomysłem jest przetestowanie środka czyszczącego na niewidocznym fragmencie obicia. Dzięki temu zyskamy pewność, że trwale nie uszkodzimy naszych ulubionych mebli – bez względu na to, czy są to tapicerowane krzesła czy sofy.

Nie tylko elementy tapicerowane

Krzesła to jednak nie tylko elementy tapicerowane, ale również stelaże oraz powłoczki, które także wymagają odpowiedniego czyszczenia. Te ostatnie możemy prać w pralce, dostosowując uprzednio temperaturę do rodzaju materiału. Stelaże (zarówno drewniane, jak i metalowe) czyścimy miękkim pędzelkiem w miejscach gromadzenia się kurzu. W przypadku drewna, warto pamiętać o konserwacji za pomocą olejku lub innego, służącego do tego celu preparatu.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy (lub nie możemy) wyczyścić krzeseł tapicerowanych samodzielnie, skorzystajmy z usług firmy, która się w tym specjalizuje. Metodą ekstrakcji, specjaliści wypłuczą pod ciśnieniem brud, a jednocześnie odciągną wodę z materiału. Nie są to wprawdzie zabiegi tanie (pojedyncze krzesło to koszt ok. 15-20 złotych, sofa – ok. 100 zł), ale bardzo skuteczne, a w ich cenę wliczony jest także transport.