Sen jest istotną częścią naszego życia. Brzmi paradoksalnie, gdyż część tę… przesypiamy. Odczuwamy znaczenie snu, gdy zaczyna nam go brakować. W dzisiejszych czasach jesteśmy częściej zmęczeni i niewyspani, niż wypoczęci. Znacząco wpływa to na nasze funkcjonowanie kolejnego dnia – możemy próbować zagłuszyć potrzebę snu kolejną kawą czy napojem energetycznym, jednak nic nie zastąpi porządnej, kilkugodzinnej sesji z kołdrą i poduszką. Zmęczeni, chodzimy non stop rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją, a o zaraźliwym ziewaniu nie wypada już wspominać. Taki mechanizm stanowi pewnego rodzaju błędne koło – przez nadmiar obowiązków mało śpimy, by później pracować mało efektywnie i przenosić obowiązki na kolejne dni. Nie znajdujemy czasu na relaks, gdyż towarzyszy nam presja czasu i stres. Jak przerwać ten szkodliwy dla organizmu mechanizm?

Po pierwsze, po drugie i po trzecie – regularność

Regularny tryb życia to niemal wyświechtany już frazes, pojawiający się w każdym artykule poświęconym zdrowemu trybowi życia. Jego powszechność idzie w parze z aktualnością tego stwierdzenia. Nasz rozlazły i nie działający sprawnie tryb życia i pracy nie wynika jedynie z nadmiaru obowiązków, lecz nieregularności i braku organizacji pracy właśnie. Ma to istotny związek ze snem, którego godziny często bywają w naszych harmonogramach ruchome. Tym sposobem sami napędzamy machinę – nie położymy się wcześniej, bo utniemy drzemkę po pracy; po wyjściu z pracy okazuje się zaś, że mamy dodatkowe obowiązki. Do tego dochodzi spowodowany niewyspaniem wzrost poziomu kortyzolu we krwi – zatem do następnych skutków możemy dopisać sobie również zaburzenia odżywania i nieregularnie spożywane posiłki. A można było położyć się spać o normalnej godzinie…

Co wpływa na korzystny sen?

Gdy ustalimy już godziny, które uznamy za nocne, warto trzymać się regularności tego czasu. Nasz organizm przyzwyczai się do nowych nawyków i bez problemu wyśpimy się, a poranek nie będzie pasmem przedłużanych o pięć minutek drzemek. Optymalny czas snu to około siedem godzin. Nie warto tego czasu przedłużać na siłę – „przespanie” ma często podobne skutki jak niewyspanie. Każdy, kto ma problem ze wstaniem, powinien zmusić się, by jednak wczesną porą rozpocząć dzień. Na nasz korzystny sen w dużej mierze wpływa także nasze łóżko – warto zatem przyjrzeć się materacowi – czy nie wystaje z niego żadna sprężyna i czy jest odpowiednio twardy? Porządne łóżka tapicerowane sprawią, że wypoczynek będzie komfortowy.

Zastosowanie się do tych kilku porad sprawi, że nasz następny dzień będzie z pewnością dobrze wykorzystany – potwierdzą to wyniki z pracy. Ci, którzy mają problemy ze swoim snem, powinni zatem znaleźć źródło swoich trudności i czym prędzej je rozwiązać, bo gdy odczują różnicę, zrozumieją, że bagatelizowany problem snu wnosił wiele chaosu i szkody w ich życiu.