Urządzenie przestrzeni domowej stawia przed nami realizację dwóch istotnych celów – z jednej strony ma być wygodnie, z drugiej – estetycznie i klimatycznie. Do tego należy wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe oraz metraż pomieszczeń, które trzeba zaaranżować z głową. Gdy dojdą jeszcze głosy poszczególnych członków rodziny, związane z ich gustami, robi się z tego mieszanka wręcz wybuchowa. O ile dostosowanie się do upodobań jest bezpieczne w wydzielonych przestrzeniach prywatnych – czyli sypialniach czy pokojach pozostałych domowników, to organizacja wspólnej przestrzeni – jak chociażby kuchni i jadalni – musi spełniać pewne standardy. Priorytetowe będzie zachowanie zimnej krwi i zastosowanie się do kilku wskazówek, które sprawią, że zrealizujemy cele wygody i estetyki z powodzeniem.

Co jest ważne przy aranżacji jadalni?

Jadalnia bardzo często jest jedynym miejscem w domu, w którym przy wspólnie spożywanych posiłkach mamy okazję spotkać się w komplecie. Należy zatem zadbać, by zasiadającym przy stole towarzyszył komfort. Nie bez znaczenia będzie również wygoda przygotowania stołu – jego nakrycia, więc gdy przewidujemy częste spotkania w rodzinnym gronie, przydatny okaże się schowek na obrusy i sztućce. Może mu odpowiadać pod względem funkcjonalnym kredens. Dzięki temu szybko przygotujemy stół do posiłku. Podobnie rzecz ma się w wyborze jego wielkości – jeśli cenimy sobie rodzinne wartości i czas spędzony razem, prawdopodobnie lepiej będzie postawić na zakup dużego stołu, przy którym bez problemu przyjmiemy większą liczbę gości. Wtedy też sprawdzą się rozkładane ławy.

Mebla dobrane do Twojego wnętrza

W wyborze mebli do jadalni istotne będzie dostosowanie ich do stylu dekoracji wnętrza. Pozwoli to na zachowanie estetycznej spójności. Stąd też zwolennicy minimalizmu postawią na proste i oszczędne formy – bez zdobień i przepychu. Dużym powodzeniem cieszą się także style skandynawski oraz loftowy, które na swój sposób czerpią inspiracje z zastosowania surowych materiałów. W pierwszym stylu sprawdzi się zatem duży, drewniany stół, często wykorzystujący w blacie pień, w drugim – różnego rodzaju palety przemysłowe. Jest to z pewnością rozwiązanie dla odważnych, którzy nie będą bali się zaprosić do takiego innowacyjnego stołu babci czy dziadka. Uspokoić może ich fakt, że krzesła będą cieszyły prostotą formy. Z kolei miłośnicy materiałów ze szkła czy metalu postawią na nowoczesne krzesła do jadalni w wydaniu nieco futurystycznym. Zakup takich mebli do awangardowego wnętrza okaże się strzałem w dziesiątkę. Nie zapominajmy jednak o stylach dekoracji, które w dalszym ciągu stawiają sobie za cel stworzenie przytulnego i swojskiego klimatu. We wnętrzach rustykalnych, etno czy wiejskich sprawdzą się proste, drewniane meble.

Trafny wybór mebli umożliwi nam stworzenie idealnej jadalni, która będzie przyciągała domowników i zachęcała ich do wspólnego biesiadowania. Warto zatem dołożyć starań w aranżacji tej przestrzeni.