Wywodzące się z XVII-wiecznej Francji szezlongi to meble z duszą, które po dziś dzień potrafią zachwycić swoją wyrafinowaną formą. Choć przypominają kanapę, mają kształt wydłużonego fotela – pozwalają zatem na odpoczynek w pozycji półleżącej. Dawniej pojawiały się jedynie w wytwornych wnętrzach pałaców i dworów – były zatem wyraźnie zarezerwowane dla arystokracji. Ten fakt przyczyniał się zapewne do ich formy – ten luksusowy mebel zadziwiał fantazyjnością wezgłowia, misternym wykonaniem nóżek i swoim wygiętym, dostosowanym do półleżącego ciała, kształtem. To wyrafinowanie szło na kompromis z funkcją wypoczynkową, czego efektem była chwila relaksu w dobrym tonie.

Szezlong dzisiaj

Dzisiaj luksus szezlongów powraca w nowym wydaniu – odchodzi od swojego rodowodowego rokoko, by na nowo zdobić wnętrza nie tylko naszych mieszkań. Szezlongi pojawiają się także w przestrzeni publicznej – w nowoczesnych biurach czy halach lotnisk, gdzie oczekiwanie na samolot dzięki tym meblom staje się bardziej komfortowe. Ich stylistyka może nawiązywać do francuskiej tradycji, jednak mebel ten w dużym stopniu ewoluował w swojej formie, która stała się bogatsza i reprezentuje rozmaite style. Bez problemu znajdziemy zupełnie nowoczesne, futurystyczne szezlongi, wykonane ze skóry, z metalowymi zdobieniami. Wyglądają one bardziej jak meble przyszłości, niż te, które pojawiły się wieki temu we Francji. Mogą być także pikowane bądź nawiązywać do rokoko. Niezależnie od faktu, czy wykonanie szezlonga odchodzi od tradycji, mebel ten dalej nie traci swojej wytworności i oryginalności. Warto zatem rozważyć opcję jego zakupu do swojego mieszkania – usytuowanie go w swojej przestrzeni z pewnością uczyni ją luksusową.

Szezlong w Twoim domu

Mebel ten sprawdzi się w mieszkaniach indywidualistów, którzy cenią sobie dostojny wypoczynek i nie boją się oryginalnych rozwiązań. Nie będzie on jednak substytutem sofy, zatem w pełni zda egzamin w większych wnętrzach. Leżanka w takiej formie uszlachetni niejeden salon, zatem każdy, kto lubi połączenie komfortu i wyszukanej formy, powinien rozważyć możliwość zakupu szezlonga. To mebel z arystokratyczną tradycją, nawiązującą do kunsztu i majestatu XVII-wiecznego salonu.